کوچینگ زندگی چیست؟

.وقتی موضوع جدیدی ایجاد می شود، برای اکثر افراد جذاب است که درباره آن بیشتر بدانند.

درباره کوچینگ زندگی نیز این موضوع صدق می کند.

خیلی هیجان انگیز است که بتوانید تعادل از دست رفته زندگی تان را پیدا کنید.

خیلی هیجان انگیزتر هم می‌شود راهی برایتان باز شود برای اینکه همیشه سبک زندگی سالم داشته باشید.

واقعاً کوچینگ زندگی چه معنایی دارد؟

کوچینگ زندگی به معنای واقعی شما را قادر می سازد که با روح درونی تان در هر زمانی و هر جایی ارتباط بگیرید.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از کوچینگ زندگی داشته باشیم:

یک مکالمه هدفمند است که به شما انگیزه می‌دهد تا زندگی ای که می‌خواهید را داشته باشید.

(مکالمه همیشه و در هرحالتی با شما است. گفتگوها گاهی بی هدف اند گاهی برای ارتباط با اطرافیانتان است و یا گاهی کاملاً هدفمند است و در این حالت شما فرایندهای فکری تان را شفاف می‌کنید، مسائلتان را حل می‌کنید، توافقاتی کسب می‌کنید و به اقداماتتان متعهد می‌شوید.

همچنین کوچینگ زندگی از دیالوگ استفاده می‌کند تا بتوانید در مسیر درست قرار بگیرید. زمانی که شما یک مکالمه هدفمند را با کوچتان (چه یک کوچ حرفه ای چه با بخشی از خودتان که کوچ شما است) شروع می‌کنید در این حالت از ساختارهای ساده فراتر می‌روید و به سمت عمیق تر شدن در هرچیزی حرکت می‌کنید.

موضوعات رایج کوچینگ زندگی

– چرا کارها را به شکل فعلی انجام می‌دهید؟

– کدام باورها درباره شما است که باعث می‌شود که از اقدامات مطمئن ترسیده و متوقف شوید؟

– راهکارهای شما کدام‌ها هستند؟

– چگونه می‌توانید به سمت بهترین نتیجه ها قدم بردارید؟

– چگونه می‌توانید انگیزه تان را حفظ کنید؟

– مکالمات کوچینگ شما را شاداب، باانگیزه و آماده برای اقدام می‌کنند.

کوچینگ زندگی همچنین به شما کمک می‌کند تا سوالاتی بپرسید و به پاسخ‌هایی برسید که دقیقاً مناسب شما هستند.

و البته خیلی بهتر از پاسخ‌های هر کس دیگری است.

خیلی از کتاب‌ها ادعا می‌کنند که فرمولی جادویی برای رسیدن شما به شادی، موفقیت و رضایت در زندگی دارند اما تاکید کوچینگ زندگی بر این است که خودتان فرمول جادویی درون خود را کشف کنید. پاسخ‌ها از خارج از ما نمی‌آیند. همه پاسخ‌ها در درون ما هستند و کوچینگ زندگی به ما کمک می‌کند تا به آن‌ها دست پیدا کنیم.

تمایز کوچینگ و سایر روش‌های مشابه

کوچینگ زندگی در خالص ترین شکل خود یک فن است که از سوالات قدرتمند استفاده می‌کند تا شما را مجهز کند برای اینکه پاسخ‌هایتان را از درونتان بیابید. ولی در عین حال رشته های دیگری هستند که مرز باریکی با کوچینگ دارند.

در ادامه می‌خواهیم به تمایز بین کوچینگ و سایر رشته های مشابه بپردازیم:

مشاوره

این روزها به دلیل تخصصی شدن علوم و مهارت ها اگر کسی نیاز به یک راهنمایی و راهکار در موضوع مورد نظر خود مثلا نحوه فروش پوشاک اسپرت به شکل مجازی داشته باشد به ناچار باید به متخصص فروش مجازی مراجعه کند تا بتواند بهترین نتیجه را بگیرد. قبلا مشاور را بیشتر به شکل مشاور مدرسه می شناختیم ولی الان در زمینه های مختلف مشاور داریم. ک

کاری که یک مشاور می کند ارائه نکات مهم در زمینه مورد نظر شما است.

درمان

درمان معمولا با این ایده کار می کند که چیزی نیاز به تعمیر و اصلاح دارد. دردرمان گذشته مد نظر است و ما با اصطلاحاتی مانند اختلال سروکار داریم. بیشترین تمرکز در درمان بر این موضوع است که چه چیزی اشتباه رخ داده و سپس پذیرش آن برای حرکت کردن به سمت جلو است. در حالیکه در کوچینگ، این فرضیه پذیرفته شده است که هر فرد به اندازه کافی سلامت و توانمند است که با کوچینگ میتواند با چالشهایش روبرو شود و زمان فعلی و آینده مد نظر است.

منتورینگ

کار کردن با یک منتور یک راه عالی برای توسعه دادن خودتان است. شما کسی را دارید که در جاده جلوتر از شما است.

و مهارت‌ها، آگاهی و دانش بیشتری در تخصص خود دارند و می‌توانید خودتان را در آن‌ها ببینید که در چند سال دیگر چگونه می‌توانید باشید.

یک منتور به راحتی خرد خود را به شما انتقال می‌دهد و شما می‌توانید این خرد را بپذیرید.

تاریخچه کوتاه از کوچینگ زندگی

کوچینگ در اصل به خیلی زمان های پیش برمی گردد. مکالمات افلاطونی از قرن چهارم قبل از میلاد خیلی از عناصری که امروز در تعریف کوچینگ داریم مانند فرضیه های چالش برانگیز کوچینگ، ایده های کشف شده را داشته است.

کوچینگ مدرن بیش از همه به مربیگری ورزش های امریکایی برمیگردد. برای مثال مربی بیسبال که به تیمش انگیزه میدهد و انها را تشویق میکند.

کل کوچینگ زندگی اخیرا ظاهر شد و در حال گسترده شدن محبوبیتش در دنیای کسب و کار است. حتی مدیران هم میتوانند مهارت های کوچینگ را به خوبی اجرا کنند. تحقیقات نشان داده اند که مدیرانی که کارمندانشان شادتر هستند رشد کسب و کارشان سریعتر است.گاهی افراد و مدیران ارشد در سازمانها با یک کوچ کار میکنند که نه تنها به رشد و عالی شدن کسب و کارشان کمک کند بلکه بتوانند به تعادل در زندگی و کار و رشد و شکوفایی فردی برسند.

یک مکالمه کوچینگی چگونه است؟

کوچینگ زندگی به رها شدن تمامی انگیزه، الهام و راهکارهای اجرایی که شما به آنها نیاز دارید کمک میکند. در پایان یک مکالمه کوچینگی(خواه با یک کوچ خواه با خودتان)  شما به یک اقدام هیجان انگیز میرسید که نمیتوانید صبر کنید برای اینکه انجامش بدهید و دلتان میخواهد به سرعت ان را اجرایی کنید. کوچینگ زندگی همچنین با حذف کردن باورهای محدود کننده شما را در پیدا کردن راه حل های درست هدایت میکند.